הזעת יתר בשינה

כשמדברים על הזעת יתר כללית, חשוב מאוד שתכירו את המונח, הזעת יתר בשינה, מדובר במצב בו האדם מזיע בצורה מוגברת במהלך הלילה, בזמן השינה, כך שהוא קם ספוג כולו מזיעה, עד כדי כך שצריך להחליף את כלי המיטה ולאוורר את החדר.

חשוב לציין שלא כל מי שסובל מתופעה זו, סובל גם מהזעת יתר המהלך היום ולפיכך להופעת הזעת יתר בשינה יכולות להיות סיבות וסימפטומים אחרים, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על טיפול בהזעת יתר במהלך השינה. 

הזעת יתר בשינה, מהן הסיבות להזעת יתר

 

הסיבה השכיחה ביותר להזעה בשינה הנם סיוטים וביעותי לילה. כאשר אדם חולם ונמצא במצוקה או בסטרס, הגוף משדר זאת בתגובות שונות כמו שינה לא רגועה, תזוזות רבות מצד לצד וגם הזעה בשינה. במצב כזה של זיעה עקב ביעותים, הסיבה להתרחשות התופעה ברורה ויש לטפל בה לא רק במישור הפיזי אלא גם במישור הנפשי.

כמו כן, הזעה בשינה, יכולה להיות מדד או סימפטום של בעיה בריאותי אחרת, כמו לוקמיה או מחלות זיהומיות אחרות ולכן חובה לבצע אבחון רופאי מקיף, על מנת לשלול או לאושש סיבה רפואית המתבטאת גם בהזעת יתר בלילה. כמו כן, חולי סכרת או נשים שעוברות טיפול הורמונלי צריכים לבדוק האם יש להיבט זה קשר כלשהו להופעת הזעת יתר בשינה.

 

הזעת יתר בשינה, הזעת יתר ביום

 

חשוב שתדעו שלא כל מי שסובל מהזעת יתר בשינה, יסבול בהכרח מהזעת יתר בשעות היום, שהרי כאמור הסיבות להזעת יתר בשינה, יכולות להיות קשורות באופן ישיר לאיכות ואופי השינה.

מי שסובל מתופעת הזעת יתר כללית, יהיה מועד יותר להזעה בשינה, אך בהחלט יש מקרים בהם אדם מבטא את מצוקותיו בהזעת יתר בשינה, אך אינו סובל מבעיה כרונית הקשורה להזעה ועבודת בלוטות הזעה בגופו.

זו הסיבה שחשוב מאוד להתייחס לבעיית הזעה בשינה כקריטריון בפני עצמו ולא להכליל ולומר שאתם סובלים מהזעת יתר. מצב הגוף שלכם בלילה שונה מהאופן שבו אתם מתנהלים וחווים את היום , כך שהתייחסות רחבה למצב, עלולה להטעות ולא לאפשר התאמת טיפול מתאים להזעת יתר בשינה.

כך למשל, אישה אשר עברה חוויה מינית לא נעימה, סבלה מהזעת יתר בשינה. במהלך היום היא דאגה להעסיק את עצמה ולהדחיק את הרגשות שלה, אך בחסות החשכה הם התפרצו ובאו לידי ביטוי לא רק בסיוטים אלא גם בהזעת יתר בשינה.לאחר שנשללה כל אופציה לבעיה רפואית, פנתה האישה לטפל בהיבט הנפשי של הזעה בשינה, במטרה להתמודד עם הקושי.

הזעת יתר בשינה עלולה לגרום לאי נוחות במהלך הלילה, אנשים אשר סובלים מתופעה זו מעידים על התעוררויות חוזרות ונשנות, כשהם רטובים מזיעה מכף רגל ועד ראש וכל המיטה רטובה אף היא. תופעה של הזעת יתר בשינה יכולה להופיע בכל גיל, גם אצל ילדים צעירים וגם אצל מבוגרים, כשמדובר בשינה במיטה זוגית משותפת, החוויה לא נעימה פי כמה.

הזעת יתר בשינה היא דרכו של הגוף לאותת לנו שמשהו אינו כשורה, אין להתעלם ממנה וחשוב להתאים את אופי הטיפול לתופעה בצורה הממוקדת והנכונה ביותר עבורכם.

מאמר נוסף באותו נושא: טיפול בהזעת יתר בלילה