הזעת יתר בלילה

הזעת יתר בלילה – ישנם  טיפולים קונבנציונליים  וגם טיפולים מעולם הרפואה המשלימה.

הרבה אנשים סובלים מבעיית הזעת יתר בכלל וחלקם אף מודים כי הם מזיעים לעתים גם בלילה. אך מה הופך את התופעה למה שאנחנו קוראים הזעת יתר בלילה, וממה בכלל היא נגרמת? במאמר הבא ננסה לשפוך אור על התופעה ועל הדרכים השונות לטפל בה.

הזעת יתר בלילה היא הזעה משמעותית בלילה, כזו שגורמת למצעים ולבגדים להיות רטובים. היא נגרמת בשל מחלות שונות או בשל לחץ נפשי. פעמים רבות ההזעה נגרמת בגלל שינויים הורמונאליים שמשפיעים על בלוטת ההיפותלמוס במוח, זו שאחראית על וויסות החום בגוף. יש דרכים רבות להתמודד עם התופעה, אך בראש ובראשונה יש לבצע בדיקות ולבחון ממה היא נגרמת.חשוב לדעת שהזעת יתר בלילה פעמים רבות קשורה לחרדה או בעיות הורמונליות, אך לעתים היא יכולה להיות גם קשורה למצבים רפואיים שונים שמצריכים טיפול. במקרים מסוימים גם תרופות ואלכוהול יכולים לגרום לכך, ולכן רצוי לבצע בדיקה מקיפה שתשלול סיבה רצינית בגינה הזעת הלילה מתרחשת.

אז איך מאבחנים הזעת יתר בלילה ?

 

כאמור, יש לשלול מצבים רפואיים מסוכנים, ולכן בכל מצב בו אדם סובל מהזעת יתר בלילה יש לגשת לאבחון בו מבצעים בדיקה גופנית, בדיקות דם ובמקרים מסוימים גם בדיקות הדמיה. במהלך האבחון ישאלו אתכם על זיהומים שהיו לכם בעבר ועל תסמינים שונים אחרים כמו חום, שיעול, רמת סוכר או ירידה במשקל וכדומה. ישאלו אתכם כמה זמן אתם סובלים מהתופעה ובאיזו תדירות היא מתרחשת.

 

ומה לגבי טיפול?

 

אין טיפול שיכול למנוע את תופעת הזעת יתר בלילה, אך ניתן להקל את התסמינים של התופעה. ההמלצה היא קודם כל לישון בתנאים קרירים וללבוש בגדים קלילים ורחבים. פעמים רבות הפחתה במשקל יכולה לסייע גם כן בהקלה על התופעה, אך ברוב המקרים, מכיוון שלא ניתן למצוא את הגורם לבעיית הזעת יתר בלילה, אנשים רבים יפנו לרפואה המשלימה.

הרפואה המשלימה מציעה שלל פתרונות לטיפול בתופעות הלוואי, אך לא ניתן לדעת מי מהם יהיו יעילים ולאיזה מטופל. מתוך שלל האפשרויות שעומדות בפניכם בכל מה שנוגע לרפואה אלטרנטיבית תוכלו למצוא את ההמלצות הבאות: אכילת מזונות קרירים, הימנעות מאכילת מזונות "מעוררים", כגון קפאין, טבק או אלכוהול. רצוי לצרוך מזונות שנחשבים נוגדי חמצון, לאכול חלבונים מהחי והצומח, לשתות יותר, לשתות חליטות צמחים, לצרוך פחמימות מורכבות ולעשות מקלחת ועיסוי עם שמן אתרי.הרפואה הקונבנציונלית לעומת זאת מציעה שימוש בתרופות מסוימות או טיפולי הבוטוקס כטיפול להזעת הלילה. את התרופות כמובן שיש ליטול תחת השגחה רפואית ולאחר בדיקות שמאשרות שהן אכן מתאימות לכם, וכאשר מדובר על בוטוקס, מדובר איפה על החדרת רעלן שמנטרל את פעילות השרירים, ואת בלוטות הפרשת הזיעה. כמובן שגם כאן הבעיה לא נפתרת, שכן הבוטוקס מטפל אך ורק בסימפטומים.

לסיכום יש לומר בכנות שאין כיום טיפול חד משמעי שיכול לפתור את תופעת הזעת היתר בלילה, אך יש פתרונות יעילים ומועילים הן מעולם הרפואה האלטרנטיבית, והן מעולם הרפואה הקונבנציונלית.

מאמרים נוספים באותו נושא: הזעת יתר בשינה